Ruční klíče, gola a jak si jinak pomoci s utahováním a povolováním

Publikováno: 16.3.2019 | Přečteno: 801x

Ruční klíče jsou tu s námi již drahnou dobu - povolení a utažení šroubů nás provází již od útlého věku. Nabízíme Vám vhled do toho, jaké nářadí je dnes k dispozici a jak si můžete s utažením a povolením pomoci, abyste se nenadřeli.

V jednom z předchozích článků jsme se zaobírali různými hlavami šroubů, tvarem matic a různých drážek. Nabízíme Vám také přehled utahovacích nástrojů pro šestihranné matice.

Očkové, ploché a očkoploché klíče

Nejklasičtějším nástrojem pro práci s maticemi jsou ruční klíče - můžete využít otevřenou variantu nebo klíč očkové. S otevřeným klíčem se lépe dostanete do špatně přístupných prostor, očkový klíč naproti tomu nabízí vyšší jemnost uchycení a obejmutí celé matice. Tento typ nástroje má obvykle na obou svých stranách různou velikost pro uchycení matice. Otevřené klíče se také vyrábějí jako jednostranné.

Můžete si vybrat také klíč očkoplochý - z jedné strany otevřený a z druhý očkový. Takový nástroj má obvykle na obou svých stranách možnost uchycení stejně velké matice. Uzavřenou (očkovou) variantu oceníte například při práci "za rohem", kam není dobře vidět, pro přidržení matice, kdy utahovaný je šroub z druhé strany.

Nevlastníte ještě potřebné klíče? Nezoufejte - můžete výhodně zakoupit některou z nabízených sad ručních klíčů.

Ráčnové klíče - když to točí skoro samo

Již zabydlenou stálici na našem trhu jsou ráčnové klíče, které umožňují (podobně jako ráčny v gola sadách) otáčet kontinuálně maticí, aniž by bylo nutné klíč snímat. Umožňují tedy rychlejší a zároveň pohodlnější práci například v hůře přístupných prostředích. Běžné jsou již očkové ráčnové klíče, nabízíme ale i varianty otevřených ráčnových klíčů a ráčnové klíče očkoploché, kombinující uzavřený ráčnový klíč a otevřený klíč obyčejný.

Šroubování vrtačkami - to už točí samo

Už vás bolí ruka? Co takhle utahovat a povolovat bez námahy? Existují přímo bitové hlavice, pomoci kterých můžete jednoduše utahovat například ruční šroubovákem s 1/4" bitovým uchycením, nebo aku šroubovákem se standardním držákem bitů. Také je možné využít redukce z šestihranného 1/4" dříku na čtyřhranné uchycení pro hlavice z vaší gola sady - z jedné strany pohodlně nastrčíte hlavici s 1/4", 1/2" nebo 3/4" čtyřhranem a ze strany druhé bude připraven 1/4" šestihran. Ušetříte tak spoustu manuální práce - nechme pracovat stroje!

Průmyslové provedení

Jednotlivé hlavice i další redukce a nástavce lze zakoupit i v průmyslovém provedení. Takové nástroje jsou stavěné pro častější využití, namáhání většími silami, nebo použití spolu s rázovými utahováky. Průmyslové nástroje jsou vyráběné z kované oceli tak, aby vydrželi maximální pracovní nasazení. Ve speciálních kategoriích u nás najdete například průmyslové hlavice nebo průmyslové prodloužené hlavice.

Specialitky?

Pro dotahování "utopených" matic můžete použít trubkové klíče nebo nástrčné klíče. Zvláště instalatéři a příbuzné profese mohou pro neinvazivní povolení šroubení i z měkčích materiálů použít klešťové klíče - nástroje podobné SIKA kleštím, které ale mají ploché čelisti. Chcete-li do kapsy nebo batůžku univerzální klíč malých velikostí a nízké ceny, poohlédněte se po stavitelném klíči. Flexibilně se přizpůsobí požadované velikosti matice.

Momentové klíče jsou naprosto speciální kategorií, která uzavře tento článek. Potřebujete-li znát sílu dotažení, nebo přesně dotáhnout matici požadovaným momentem, použijte momentový klíč.

Další články

Aktuální Milwaukee technologie pod lupou

Aktuální Milwaukee technologie pod lupou

Více
Z návštěvy japonské Makity až k vám do české kotliny

Z návštěvy japonské Makity až k vám do české kotliny

Více
Milwaukee novinky 2019 z Dublinu až k Vám!

Milwaukee novinky 2019 z Dublinu až k Vám!

Více
Svolávací akce na motorové pily Makita a Dolmar

Svolávací akce na motorové pily Makita a Dolmar

Více
Hlavy šroubů a vrutů - správné nářadí pro utahování a povolování

Hlavy šroubů a vrutů - správné nářadí pro utahování a povolování

Více
Zobrazit všechny